Jak działa trutka na szczury i myszy ?
Kto z nas nie lubi małych, futrzastych zwierzątek? Chomiki, świnki morskie, koszatniczki czy szynszyle skradły serce niejednego miłośnika zwierząt. Są jednak i takie gryzonie, których obecność nie jest raczej powodem do radości. Należą do nich myszy i szczury.
Dlaczego tak bardzo nie lubimy myszy i szczurów?
O ile posiadanie udomowionych myszek i szczurków jest coraz bardziej popularne, o tyle ich dzicy krewni, którzy buszują w zakamarkach naszych domów, od lat cieszą się wrogością wśród ludzi na całym świecie. Nie ma się czemu dziwić. Gryzonie, które buszują tam, gdzie ich dusza zapragnie, są znane z niszczenia instalacji elektrycznych, obgryzania drewnianych elementów konstrukcyjnych, podjadania zapasów oraz przenoszenia chorób. Każdy, kto czytał „Dżumę” autorstwa Alberta Camus, pamięta, że to właśnie szczury przenosiły ową śmiercionośną zarazę. Co prawda, dżuma w naszej części świata praktycznie nie występuje, jednak po co wystawiać się na ryzyko działania innych chorób?
Jak działa trutka na szczury i jaka trutka na szczury jest najlepsza?
Jednym z najbardziej popularnych sposobów pozbywania się nieproszonych gości jest wykładanie trutek, których szeroką ofertę znajdą Państwo na stronie. Jak sama nazwa wskazuje, łakome zwierzęta, które ją zjedzą, podpiszą na siebie wyrok śmierci. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie: jak działa trutka na szczury. Otóż zazwyczaj przybiera ona formę drobnego granulatu, który gryzonie mogą uznać za kawałki pożywienia. Jednak po zjedzeniu takiego „smakołyku” zwierze nie umiera od razu. Trutka na myszy działa bowiem w ten sposób, że powoduje stopniową degradację organizmu gryzonia. Działanie środka prowadzi do wysuszenia ciała zwierzęcia, przez co truchło nie wydziela tak intensywnego zapachu i nie przyciąga dużej ilości owadów. Dochodzi także do obniżenia krzepliwości krwi, co sprzyja powstawaniu krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych. Fakt, że szczur nie umiera po kilku dniach, sprawia, że ma on szansę oddalić się od naszego domu.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej trucizny, powinni Państwo zapoznać się z trzema najpopularniejszymi substancjami: difenakum bromadiolon i brodifakum. Pierwsza z nich jest polecana w przypadku tępienia myszy. Bromadiolon i brodifakum są – ze względu na mocniejsze działanie – polecane w przypadku walki ze szczurami, przy czym brodifakum cechuje o wiele bardziej radykalne działanie. Nie warto jednak od razu stosować najmocniejszych trutek, ze względu na bezpieczeństwo domowników i zwierząt domowych. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo dzieci, więc następnym akapicie odpowiemy na pytanie: jak działa trutka na szczury na człowieka?
Jak działa trutka na szczury na człowieka?
Wszystko zależy od tego, jaka trutka na myszy została zjedzona i w jakiej ilości. Przykładowo, bromadiolon może wpłynąć na zmianę składu krwi, przez co jego wpływ niweluje się za pomocą transfuzji osocza lub krwi. Oczywiście, częste są również dolegliwości żołądkowe. Dlatego powinno doprowadzić się dziecko do wymiotów, by jak najszybciej wydaliło truciznę z organizmu. Pomóc może także płukanie żołądka. Jeśli zatem zobaczą Państwo, że dziecko zjadło trutkę, koniecznie trzeba udać się do szpitala.